Długie i zimne jesienne wieczory przeważnie nie napawają nas optymizmem. Jedyną rzeczą, o której marzymy to zawinięcie się w koc, kubek herbaty w dłoni i dobra książka. Może warto zamiast herbaty, wziąć coś innego, równie rozgrzewającego? Jesień to wspaniała okazja
na spróbowanie czegoś nowego – cydru na ciepło.
Wiele osób nie wie, co to jest cydr. Jedni mówią, że to wino z jabłek, inni – to rodzaj piwa. To jeden z najbardziej niezrozumianych napojów alkoholowych. Jak jest naprawdę? Cydr to sfermentowany sok jabłkowy o niskiej zawartości alkoholu (maksymalnie do 8% – to właśnie łączy cydr z piwem) wytwarzany podobnie jak wino. Bardzo często widzimy cydry w marketach na półkach z piwem –może to nas wprowadzać to w błąd i kupimy piwo o smaku jabłkowym, które nie ma nic wspólnego z prawdziwym cydrem.
Spis Treści
Cydr – wino czy piwo?
Cydrowi jest bliżej do wina – podobna technika wytwarzania oraz kultura picia na świecie, sytuują cydr bliżej win. Jego historia jest nierozłącznie związana z historią alkoholu: wino, piwo, cydr były już wytwarzane w starożytności. Jabłka, z których wytwarza się cydr, przywędrowały do nas z Kazachstanu. To tam w rejonie miasta Ałmaty odkryto najstarsze owoce odmiany Malus sivestrii, którą uważa się za przodka wszystkich jabłek.
Produkcja cydru ma długą i bogatą tradycję. Trunek ten wytwarza się od wieków w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec. W Polsce także ma on długą tradycję, niestety zupełnie zapomnianą. Istnieje kilka rodzajów cydru, a światowi producenci co rusz wymyślają nowe smaki i połączenia (np. cydr z kawą, z sokami owocowymi, a nawet z whisky). Na początku warto spróbować cydrów francuskich lub angielskich, aby wyrobić sobie opinię; później warto sięgać po inne, bardziej nowatorskie cydry. W Polsce jest kilku producentów cydru rzemieślniczego, którzy robią cydr najwyższej klasy – warto zakupić od nich kilka butelek i porównać smaki. Każdy cydr jest inny, bo
robiony jest z różnych odmian jabłek.
W tym miejscu warto wspomnieć, że cydr – podobnie jak wino zrobione z konkretnych odmian winogron – wytwarza się także z odpowiednich odmian jabłek. Różnią się one między sobą zawartością cukrów, tanin i stopniem kwasowości. Unikalne kompozycje jabłek nadają wyjątkowy charakter cydrowi i jest mała szansa, że trafisz na taki sam cydr (nawet u jednego producenta).
Zrób to sama!
Napój można podawać w kieliszkach jak wino albo w szklankach do piwa lub nawet w kubkach (tak jak grzaniec). Tak zwany mulled cider to cydr podawany na ciepło z przyprawami korzennymi.
Poniżej podajemy tradycyjny angielski przepis:
Składniki: 4 jabłka, 1 pomarańcz, 1 cytryna, 500 ml cydru, 1 łyżeczka cynamonu, szczypta imbiru, 2 łyżeczki miodu, 500 ml wody, kilka goździków.
Przygotowanie: pokroić owoce, wszystkie składniki wymieszać, zagotować i przelać do kubków.
Inną wariacją jest tzw. lamb’s wool – jabłkowe puree z cydrem podawane na gorąco.
Składniki: 1.5 l cydru (ewentualnie piwa typu ale), 6 jabłek, zmielona gałka muszkatołowa, łyżeczka mielonego imbiru, 150 g cukru brązowego (demarara)
Przygotowanie: jabłka należy najpierw oczyścić z pestek i gniazd, a następnie upiec w piekarniku (w temperaturze 120 stopni przez godzinę aż będą miękkie); w rondelku zagotować cukier z odrobiną cydru (pół szklanki), dodać imbir i gałkę i gotować na małym ogniu. Dolać pozostałą resztę cydru. Obrać skórkę z upieczonych jabłek, a miąższ rozgnieć w miseczce (można też go utrzepać). Dodaj jabłkowe puree do gotującego się cydru i wymieszaj. Gotowy napój przelej do kubków.
polecam