Francuskie zimne sosy, czyli nowe spojrzenie na musztardę

Francuskie zimne sosy, czyli nowe spojrzenie na musztardę

Warto przeczytać

Musztarda niejedno ma imię.

Ta zwyczajna jest bardzo popularna na różnego rodzaju imprezach, rodzinnych grillach i wielu innych, analogicznych imprezach. Musztardy rodem z Francji są dużo bardziej wykwintne niż to, co można spotkać z wielu polskich supermarketach.

 

Nieprzewidywalne dodatki smakowe

Nie jest prawdą, że na rynku francuskim można spotkać jedynie musztardę dijon. Owszem, jest ona popularna (będzie o niej nieco później), ale to nie jedyny produkt, który jada się na tamtejszych stołach. Te niezwykłe produkty francuskie (zwane czasem zimnymi sosami) bardzo często są wzbogacane różnymi oryginalnymi dodatkami. Standardem jest oczywiście musztarda produkowana z gorczycy sarepskiej. Oprócz niej można np. znaleźć tak wykwintne wariacje jak np. musztardę jerozolimską (z dodatkiem czosnku), czy też wspomnianą dijon. Popularną, francuską wariacją musztardy jest jej wariant miodowy. Ma ona bardzo wyrazisty, słodko-pikantny smak i wyjątkową, ciemną barwę.

 

Słów kilka o musztardzie dijon

Jak sama nazwa wskazuje, musztarda dijon wzięła swą nazwę od tego dużego, francuskiego miasta. Charakteryzuje się bardzo ostrym smakiem, stąd warto – zwłaszcza zaraz po jej otwarciu – podać na talerz niewielkie jej porcje. W przeciwnym razie konsument może zostać zszokowany wyrazistym, a zarazem pikantnym smakiem tego produktu. Warto zauważyć, że tylko niektóre gastronomiczne produkty francuskie wyróżniają się tak intensywną kombinacją smaków. Na marginesie warto też dodać, że jest to produkt przeznaczony głównie do degustacji. Warto go polecić zwłaszcza miłośnikiem niestandardowych smaków musztard. Co ciekawe, w Polsce również można nabyć tą musztardę, ale jej smak tylko w niewielkim stopniu odnosi się do oryginału. Jeśli konsumenta interesują naturalne i oryginalne produkty francuskie, to powinien poszukać „diżonki” w sklepie z francuską żywnością.

 

Reasumując, w kuchni francuskiej wszystko jest wyjątkowe – nawet musztarda. I właśnie dlatego warto ją kupować w oryginalnej, niezmienionej smakowo formie, gdyż właśnie taka jest najlepsza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments