Jak kupić tanie bilety lotnicze lub autokarowe?

Jak kupić tanie bilety lotnicze lub autokarowe?

Podróże

Londyn za 15zł, Oslo za 5zł, Berlin za 1zł, Budapesz też za złotówkę – myślisz, że to koszt pocztówek w danym mieście? Otóż nie! To tanie bilety na podróż do większości europejskich miast, które każdy może kupić. Niemożliwe? Wypróbuj kilka trików, śledź odpowiednie strony i… ruszaj w podróż za grosze.

Czy da się tanio kupić bilety na podróż? Czy szybko się tego nauczę? Czy ja też mogę kupić bilet za złotówkę? Odpowiedź na te pytania to 3x TAK! Wystarczy pamięta o kilku najważniejszych zasadach i poświęcić trochę czasu na przeglądanie stron przewoźników.

Berlin za 1zł

Najtańszymi przewoźnikami autokarowymi (międzynarodowymi) są: Flixbus, Leoexpress, Ecolines, Luxexpress. Jak kupić tanie bilety autokarowe? Zawsze kiedy przewoźnik wrzuca nową pulę biletów (najczęściej jest to miesiąc przed ostatnią dostępną do kupienia datą) można złapać najtańsze bilety (np. we Flixbusie za 1zł do Berlina, Pragi, Bratysławy). Pula tych biletów jest nieduża (zwykle 1-2), dlatego należy się śpieszyć z zakupem, no i nie da się pojechać większą paczką przyjaciół, aby każdy zapłacić po 1zł za bilet.

Linie autobusowe organizują najróżniejsze promocje: a to Walentynki, Dzień Kobiet czy wiosna – są to zazwyczaj okresy o mniejszej intensywności ruchu turystycznego i można złapać tańszy bilet (choć już nie za 1zł, ale już za 5-10zł jak najbardziej). Promocyjne bilety kupimy w różnych, dedykowanych promocjach od listopada do marca (kwietnia) z wyłączeniem (najczęściej) długich weekendów. Podstawową zasadą jest, aby przeglądać daty i ceny biletów na stronie przewoźnika w trybie „incognito”. Bo jeśli wybieramy konkretną datę już któryś raz z kolei, ciasteczka zapamiętają nasz wybór i cena od razu rośnie.

Na najpopularniejszych trasach panuje zasada: im wcześniej, tym lepiej! Więc śmiało możesz kupić bilet z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, jeśli już masz w planach wyjazd.

Wyspy za 15zł

Zakupy biletów lotniczych rządzą się trochę innymi prawami. Tutaj jest więcej wróżenia z kart i gry w ruletkę. Najważniejsza zasada? Kombinuj! A na straconej pozycji jesteś, gdy: masz konkretne, sztywne daty, konkretny kierunek i możesz wylecieć tylko z danego (jednego) lotniska. W takim razie szansa na kupienie taniego biletu, to jak trafienie (no powiedzmy) 5-tkę w totka.

Niskokosztowe linie lotnicze w Europie to Ryanair, Wizzair i easyJet. A najtańsze bilety lotnicze kupimy na listopad. I jest to reguła, która powtarza się rokrocznie (tytułowa cena 15zł na lot do stolicy Wielkiej Brytanii pojawiła się właśnie w listopadzie 2017 roku z Olsztyna liniami Ryanair). Ale generalnie loty od listopada do marca można trafić za śmieszne pieniądze (jak Oslo, Sztokholm czy Bruksela za 9,99-14,99zł).

 

Tanie bilety krok po kroku

Jak i kiedy polować na te okazje? Nie siadaj do komputera w weekend, wieczorami ani w dni wolne od pracy. Spece od marketingu już o to zadbały, by w tym czasie ceny poszły w górę, bo wiedzą, że dużo osób wtedy ma czas i może sobie pozwolić na przeczesywanie stron w poszukiwaniu okazji cenowych. Podobno najlepszym dniem (czytaj: najtańszym) jest wtorek. Podobno 😉

No dobra, postanawiamy gdzieś wyruszyć. Wybieramy powiedzmy październik i co dalej? Wchodzimy bezpośrednio na stronę linii lotniczej: www.ryanair.com/pl lub www.wizzair.com (w trybie incognito), bądź też na stronę pośrednika (dzięki temu ciasteczka linii nas nie zapamiętają i ceny nie wzrosną w okolicach „naszych” dat) np. www.azair.com i szukamy biletu. A kierunek? Nie wybieraj kierunku, pozwól, żeby to kierunek wybrał Ciebie! Może akurat w październiku będą tanie loty do Chorwacji, albo na którąś z wysp greckich. Nie? To może akurat Cypr, Bułgaria lub Izrael akurat w tym miesiącu są mniej oblegane turystycznie? Wszystko zależy od zainteresowania danym kierunkiem w tym miesiącu, dlatego lepiej być elastycznym w wyborze destynacji.

Jeśli natomiast musisz zobaczyć Fontannę di Trevi w Rzymie i nikt i nic Cię nie jest w stanie odwieźć od tego planu, to nie jest powiedziane, że nie upolujesz taniego lotu do stolicy Włoch. Bądź tylko elastyczny co do dat. W październiku drogo? Sprawdź na listopad lub marzec. Dalej cena za wysoka? Wróć do poszukiwać za miesiąc (przypominam o trybie „incognito”!).

Jeśli już masz upatrzony kierunek, a loty z np. Warszawy są drogie, posprawdzaj inne lotniska wylotu (Gdańsk, Kraków, Katowice powinny być tańsze – choć nie zawsze!).

O czym jeszcze należy pamiętać? Zasada, że im wcześniej tym taniej, w przypadku lotów raczej się nie sprawdza. Albo sprawdza się dużo rzadziej niż w przypadku zakupu biletów autokarowych. Na niskokosztowe linie lotnicze najlepiej kupować bilety z maksymalnie 3 miesięcznym wyprzedzeniem. I jeśli ktoś może sobie pozwolić na podróż w środku tygodnia, to ceny będą niższe niż te na bilety okołoweekendowe.

Trudne do zapamiętania? Po którymś z kolei kupionym bilecie wejdzie w krew! To gdzie planujesz się wybrać teraz? Ruletka ruszyła…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments