Kraków – TOP 10 najważniejszych atrakcji

Kraków – TOP 10 najważniejszych atrakcji

Aktulności Podróże Poradnik Promocja i Reklama

Kraków nie bez przyczyny, jest nazywane „Miastem Królewskim”. Drugie pod względem ilości mieszkańców i powierzchni, jak również do 1795 roku stolica Polski. Kiedy zastanawiacie się, co zwiedzić podczas krótkiej wycieczki, przedstawię najpopularniejsze oraz najciekawsze miejsca, których nie można ominąć podczas zwiedzania.

 

  1. Rynek Główny w Krakowie

Jest nazywany Rynkiem Królewskim. Jako średniowieczny plac powstał na przestrzeni szlaków handlowych oraz widokowych. Z lewej strony biegnie ulica Grodzka. Znajduje się na niej ciekawy kościół Rzymskokatolicki, Apostołów św. Piotra i Pawła w Krakowie. Powstał w siedemnastym wieku, i do tej pory jest bardzo popularny. Na Rynku, główną atrakcją są sukiennice, współcześnie jak i dawniej są miejscem handlu. Kościół św. Wojciecha oraz Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, również jest atrakcją. Na uwagę zasługuje też samotna wieża ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza, przy którym spotyka się młodzież.

  1. Stare kamienice

Kamienice, zasługują na szczególną uwagę, chociażby ze względu na ich artystyczny wygląd. Kamienica Bonerów, znajdująca się przy Rynku Głównym 9, ma jeden z najpiękniejszych attyków, oraz dekoracje. Elementami dekoracyjnym, są dwie głowy: jedna męska , druga kobieca z warkoczem. Obecnie znajduje się tam hotel. Pałac pod Baranami, posiada kameralne kino. W Pałacu Spisku znajduję się natomiast teatr Lubomirskich, jak również piękna sala Tetmajerowska.

  1. Smocza Jama

Znajdująca się przy Wawelu, Smocza Jama, wiąże się z legendą. Mówi ona o smoku, który tam mieszkał i terroryzował mieszkańców, jednak dzielny szewc Dratewka poradził sobie z nim, poprzez nakarmienie go siarką. Smok pękł, bo wypił duża ilość wody z Wisły, próbując zaspokoić pragnienie. Największa atrakcją jest trasa która posiada aż 81 metrów i ma początek na terenie Wawelu.

 

 

  1. Zamek Królewski

Ten, kto odwiedza Kraków, koniecznie musi zobaczyć katedrę na Wawelu. Znajduje się w niej przede wszystkim słynny dzwon Zygmunta. Ołtarz, to inaczej mauzoleum św. Stanisława, określany tez Ołtarzem Ojczyzny. Z gotyckich kaplic zachowały się tylko dwie.

  1. Mury obronne i barbakan

Miasto otoczone było, przez podwójne fasady zrobione z  murów. Jest największym tego typu zachowanym obiektem w Europie. Budowla jest najdalej na północ wysuniętym puntem fortyfikacyjnym. Idąc do Barbakanu od strony Rynku warto przejść ulicę Floriańską. Znajduje się na niej wiele sklepów oraz różnego rodzaju atrakcji.

  1. Kraków: Plac Nowy

Popularny zwany Żydowskim, to miejsce na którym można zjeść wyśmienite dania, oraz zapiekanki, które są najlepsze w całym mieście.

  1. Muzeum Sztuki Współczesnej „Mocak”

To miejsca instytucja kultury, w której organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne. Nie można tego ominąć przy zwiedzaniu, chociażby na tematykę tego miejsca.

  1. Synagoga Tempel

Szczególnie dla miłośników kultury żydowskiej. Jedna i największa synagoga w Krakowie. Odbywają się w niej różnego rodzaju wydarzenia oraz koncerty.

 

 

  1. Kopalnia Soli w Wieliczce

15 km od Krakowa, znajduje się Wieliczka a w niej najstarsza czynna kopalnia w Europie. Obiekt jest bardzo popularny i co rok przyjeżdża tam mnóstwo turystów.

  1. Opactwo w Tyńcu

Ten słynny klasztor znajduje się tylko 8 km od Krakowa. Jest naprawdę piękny i warto go zobaczyć.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments