Najważniejsze festiwale w Bydgoszczy

Najważniejsze festiwale w Bydgoszczy

Podróże

Bydgoszcz może i stolicą kultury nie jest, ale zdecydowanie za mało mówi się o bydgoskich festiwalach. A w ciągu roku odbywa się ich tutaj niemal sto. Mało kto jest świadom tego, że za sprawą opery, filharmonii, teatru, centrów artystycznych i kultury miasto żyje, działa i organizuje naprawdę wiele. Poznaj najważniejsze festiwale w Bydgoszczy!

 

1.

Niewątpliwie największym kulturalnym wydarzeniem w kalendarzu Bydgoszczy jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Na piedestał nie wystawia on aktorów, a twórców, którzy na ekranie pojawiają się tylko w napisach. Jest najbardziej znanym festiwalem na świecie poświęconym kinematografii. Potwierdzono już, że każdego listopada w Bydgoszczy gromadzi się najwięcej zdobywców Oscarów na metr kwadratowy. Można wtedy zobaczyć ich filmy, wziąć udział w konferencjach, zrobić sobie z nimi zdjęcie, zaczepić na korytarzu. I poznać mnóstwo wspaniałych ludzi z całego globu, którzy od ośmiu lat przyjeżdżają tu, by być częścią wielkiego światowego kina. Bo premierowych seansów w Operze Nova, Multikinie i Kinie Orzeł jest tyle, że fizycznie nie da się rady obejrzeć ich wszystkich.

2.

W temacie filmowym jest również Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Mimo, że jest jednym z młodszych festiwali, z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono miłośników. Prezentuje animacje krótkie i długie, polskie i zagraniczne, oczywiste i niekonwencjonalne. Do Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na warsztaty dotyczące procesu ich tworzenia, spotkania z twórcami, czy koncerty i występy teatralne. Z kwietnia na kwiecień z coraz większym rozmachem.

3.

W Teatrze Polskim od czternastu lat odbywa się także Festiwal Prapremier, czyli wielkie święto teatralne. Na dobre wpisało się już ono w słownik koneserów i amatorów sztuki, którzy poszukują doświadczeń, inspiracji i otwartej, nieskrępowanej przestrzeni dialogu. Jesienne wydarzenie jest miejscem i czasem na odkrywanie prapremier, nowych zjawisk, nowych twórców, nowych ludzi, nowej sztuki. Nie ma granic. Co roku ewoluuje, pokazuje więcej. Zaprasza wykonawców spoza teatru instytucjonalnego. Jest daleki od mainstreamu, nie odrzuca inności, wręcz stara się ją rozumieć i akceptować. I jest przez to jednym z najbardziej cenionych festiwali teatralnych w kraju.

4.

Bydgoski Festiwal Operowy to również obowiązkowa pozycja w kalendarzu miłośników doznań estetycznych. Każdej wiosny w Operze Nova można być świadkiem wspaniałych spektakli prezentowanych przez teatry muzyczne z kraju i zagranicy. Opery, operetki, musicale, balet klasyczny i nowoczesny. Premiery, które podawane są w oprawie wyjątkowych wnętrz bydgoskiej opery. Podniosła i zachęcająca atmosfera sztuki jest na wyciągnięcie ręki. Przez całe dwa tygodnie.

 

5.

Ster na Bydgoszcz to również wydarzenie, w czasie którego warto odwiedzić gród nad Brdą. Konsekwentne budowanie marki miasta jako ośrodka z tradycjami żeglarskimi i wodnymi (przez centrum przepływa Kanał Bydgoski oraz Brda, a na przedmieściach rzeka uchodzi do Wisły), ma swoje odzwierciedlenie w wielkiej popularności festiwalu. Trzy czerwcowe dni są pełne spotkań, koncertów gwiazd (miasto odwiedzili już Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Kuba Badach, Brodka, czy Imany), wyścigów wodnych, wystaw i zabaw. Tradycją stały się wspólne szanty, parady jednostek pływających czy specjalne rejsy. A wszystko to na świeżym powietrzu, na malowniczej Wyspie Młyńskiej.

6.

Bydgoskie Impresje Muzyczne, natomiast, to jeden z najstarszych festiwali w Bydgoszczy. Od czterdziestu lat odbywa się on pod szyldem Pałacu Młodzieży i zaprasza zespoły muzyki i tańca z całego świata. Na zalanych słońcem ulicach miasta króluje wtedy folklor. Bo w dużej mierze jest to wydarzenie dla bydgoszczan i turystów, którzy każdego dnia mogą słuchać koncertów i podziwiać taniec zgromadzonych zespołów. A ostatniego dnia obejrzeć w Operze Nova uroczysty koncert galowy, z tradycyjnym już tańcem z flagami państw-gości, przygotowywanym przez zespoły z Pałacu Młodzieży.

Na tym oczywiście lista się nie kończy. Co jeszcze znajduje się w bydgoskim repertuarze – sprawdźcie sami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments