Która z nas nie lubi zakupów? Zrobić sobie małej przyjemności, po prostu, ot tak. Kupić ładną rzecz, w której dobrze się czuje i dobrze wygląda. Dotyczy to również bielizny. Dobrze dobrana bielizna poprawia nam samopoczucie i dodaje pewności siebie. Jednak stojąc przed wyborem zakupu bielizny wiele kobiet ma wątpliwości jak odpowiednio dobrać rozmiar i fason, który zaspokoi ich potrzeby i oczekiwania. Tym Paniom, którym sprawia to kłopot, pomogę rozwiać te wątpliwości. Specjalnie dla Was postanowiłam spotkać się z Weroniką Lenarczyk, profesjonalną brafitterką.
Dominika Romanowska: Pani Weroniko słowo „brafitterka” brzmi dość egzotycznie, czy mogłaby Pani wyjaśnić czym zajmuje się brafitterka, dla tych czytelniczek, które nie spotkały się z takim określeniem?
Weronika Lenarczyk: Brafitterka to osoba, która pomaga kobietom przy dopasowaniu odpowiedniego dla nich rozmiaru i kroju biustonosza. Każda z nas jest inna, mamy różne kształty, różnimy się budową, wzrostem, konsystencją biustu, a także umiejscowieniem go na klatce piersiowej, a nawet samą jej budową. Każda z nas potrzebuje indywidualnego podejścia i tu właśnie wkracza brafitterka, która wybierając dla klientki biustonosz, uwzględni wszystkie powyższe czynniki, a także pokaże jak prawidłowo zakładać biustonosz oraz o niego dbać.
D.R.: Jakie są Pani doświadczenia odnośnie podejścia klientek do takich usług?
W.L.: Mam wrażenie, że odpowiednie dopasowanie biustonosza, w dalszym ciągu nie jest czymś oczywistym dla wielu kobiet, choć zupełnie niepotrzebnie, bo brafitting jest najczęściej usługą całkowicie bezpłatną – ważne jednak aby znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie usługa ta zostanie wykonana prawidłowo.
Głęboko zakorzenione w podejściu wielu kobiet (i nie tylko) jest przekonanie, że rozmiary misek zaczynają się od A, a kończą na D, gdzie D oznaczać miałoby już biust naprawdę duży, a każda literka wzwyż to już są rozmiary dla kobiet z biustem gigantycznym. Jest to oczywiście nieprawda, bo dostępne rozmiary, wśród większości producentów (tych, którzy szyją już właśnie „brafittingowo”) zaczyna się od miski A, ale kończy nawet na rozmiarach R lub S, przy czym dostępne obwody pod biustem, zaczynają się od 60 cm, a kończą najczęściej na 115 cm.
Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, bo może okazać się, że ten prawidłowy rozmiar, będzie zupełnie inny niż mogło nam się wydawać.
D.R.: A z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pani klientki?
W.L.: Najczęstszym problemem jest przede wszystkim brak komfortu i wrażenie, że z biustonoszem jest „coś” nie w porządku, bo np. przesuwa podczas dnia, ramiączka spadają lub też boleśnie się wbijają, fiszbiny są niewygodne, bo kłują lub też miski odstają.
W przymierzalni okazuje się zazwyczaj, że najczęstszymi popełnianymi przez kobiety błędami jest zbyt luźny obwód pod biustem, oraz za małe miseczki. Bardzo często także krój biustonosza okazuje się być zupełnie niedopasowany do potrzeb biustu.
Innym, równie ważnym problemem wielu kobiet jest negatywne postrzeganie własnego ciała i biustu. Jako brafitterka niejednokrotnie wcielam się w rolę psychologa, próbując zrozumieć problem i jakoś mu zaradzić. W bardzo wielu przypadkach już sam dobrze dopasowany biustonosz potrafi dodać ogromną pewność siebie, bo nagle okazuje się, że możemy czuć się i wyglądać dobrze w pięknej bieliźnie lub też nasza figura pod ubraniem wygląda zupełnie inaczej. Ta zmiana zawsze sprawia mi najwięcej satysfakcji.
D.R.: Czy istnieją jakieś zdrowotne konsekwencje źle dobranego biustonosza?
W.L.: Nie jest odkryciem, że grawitacja działa na nas wszystkich bez wyjątków. Biust, jeśli jest obfity będzie w dużej mierze ulegać tej sile. Oczywiście naturalnie nasz biust wyposażony jest w system więzadeł i powięzi, które utrzymują pierś na swoim miejscu. Z czasem jednak niestety tracą one swoją elastyczność. Duży biust jest niejednokrotnie także powodem dużych kompleksów. Ciężar, grawitacja, chęć „schowania biustu” może powodować zgarbioną postawę, zamykanie się klatki piersiowej, to natomiast prowadzić do różnego rodzaju ucisków, bóli i dyskomfortu. Źle dobrany biustonosz nie będzie dawał naszym piersiom podtrzymania, odciążenia i poczucia komfortu. Nie tylko nie skoryguje pozycji piersi, ale też może być przyczyną innych dolegliwości. Przykładem może być sytuacja, w której kobieta z bardzo obfitym biustem nosi za małą miseczkę względem wielkości swoich piersi oraz za luźny obwód pod biustem. Podczas dnia obwód takiego biustonosza z pewnością będzie wędrował na plecach do góry, w stronę łopatek, powodując przerzucenie ciężaru biustu na ramiączka, które to z całą pewnością i bolesnością będą wbijać się w ciało, powodując duże uciski. Za mała miska będzie powodowała natomiast ból, a w skrajnych przypadkach deformację piersi. Jednak nie tylko duże biusty mogą cierpieć z powodu złego biustonosza. Panie z mniejszym biustem, również mogą za pomocą złego stanika sprawiać sobie ból, a wbijający się fiszbin może uciskać mechanicznie miąższ piersi, powodując zaburzenie przepływu krwi i odpływu chłonki. Większość guzów piersi jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, aczkolwiek, zastój w tkance piersi może prowadzić do poszerzenia przewodów mlecznych i prawdopodobnie sprzyja to tworzeniu się torbieli. Być może ciekawostką może być fakt, że podczas naszego intensywniejszego ruchu np. biegania lub wchodzenia po schodach, biust może zmieniać swoje położenie aż o 20 cm w płaszczyźnie góra-dół, a nie są to przecież jedyne kierunki, w których mogą się przemieszczać. Dobry biustonosz powinien umożliwić swobodne pochylanie się, podbiegnięcie np. do autobusu bez bólu i konieczności zastanawiania się czy biust pozostanie jeszcze w biustonoszu. Do większych aktywności niezbędny będzie biustonosz sportowy, który umożliwi kobiecie w każdym rozmiarze, uprawiać ulubioną aktywność fizyczną.
D.R.: W takim razie proszę o kilka praktycznych rad jak dobrać odpowiedni biustonosz, co może być pomocne?
W.L.: Prawidłowo dopasowany biustonosz jest przede wszystkim nie może robić nam krzywdy. Powinien być wygodny, ładnie kształtować biust i dobrze podtrzymywać piersi. Na dobór odpowiedniego biustonosza wpływ ma wiele czynników takich jak kształt naszych piersi, anatomiczne aspekty budowy naszego ciała, typ sylwetki itd. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zwrócić na wszystko uwagę. Jeśli jednak same chcemy dokonać wyboru, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Obwód – to podstawa! Na nim spoczywa ok. 80% ciężaru piersi
W prawidłowo dobranym biustonoszu obwód:
- płasko przylega do ciała na równej wysokości z przodu i z tyłu
- jest stabilny i nie przesuwa się
- wysokość zapięcia pozostaje na linii biustu
- daje odpowiednie podparcie piersiom
Biustonosz nie może wbijać się boleśnie w ciało (wtedy jest zbyt ciasny), ale również nie powinien przesuwać się do góry w trakcie noszenia (zbyt luźny).
Zbyt luźny obwód to najczęściej popełniany błąd przy doborze biustonosza!
Jeśli więc:
- zapięcie ucieka w kierunku karku
- pas obwodu przesuwa się po ciele
- ramiączka spadają z ramion
- profil piersi opada w dół
należy dobrać biustonosz o mniejszym obwodzie.
Miseczka
Biust nigdy nie powinien „wylewać się” z miseczek, a pierś nie może być przecięta materiałem biustonosza.
Dobrze dobrana miseczka to taka, w której:
- fiszbiny obejmują całą podstawę piersi
- mostek biustonosza przylega płasko do klatki piersiowej
- profil piersi jest gładki, a biust ładnie uniesiony i zebrany do środka
Źle dobrana miseczka, to taka w której:
- piersi wylewają się ponad krawędź biustonosza i tworzą charakterystyczne „bułeczki”
- fiszbiny boleśnie wbijają się w pierś
- mostek biustonosza opiera się na piersiach, nie przylega do ciała
- ramiączka są zbyt napięte
Ramiączka
Pamiętajmy, że to nie ramiączka mają dźwigać ciężar piersi. Na ramiączkach spoczywa jedynie 20% podtrzymania.
Dobrze wyregulowane ramiączka:
- są komfortowe i nie wbijają się boleśnie w ramiona
- są tak naprężone, aby pozwoliły wymodelować biust
- odpowiednie wyregulowanie zależne jest od wiotkości, ciężaru oraz rozmiaru biustu
To są ogólne informacje dotyczące prawidłowego dobierania bielizny.
Sporo czynników decyduje o tym, czy dany biustonosz będzie dla nas odpowiedni, czy nie.
D.R.: A co może doradzić Pani kobietom będącym w ciąży? Nasze ciało się wtedy zmienia, czy te zmiany mają wpływ na dobór biustonosza?
W.L.: Kobiety w ciąży powinny przyłożyć szczególną uwagę do swojego biustu. Niejednokrotnie biust powiększa się w tym czasie o kilka rozmiarów. Jeśli nie chcemy powodować sobie bólu, zadać o wygląd i kondycję biustu to powinnyśmy udać się po nowy biustonosz jak tylko zauważymy, że z nasz stary rozmiar już się jednak zmienił. Powiększa się nie tylko miska, ale też obwód pod biustem – powinnyśmy uwzględnić ten fakt przy doborze nowego stanika. Zasady doboru biustonosza są zawsze takie same, jednak przy biustonoszu ciążowym jest kilka różnic. Myślę, że najlepszym wyborem na okres ciąży będą biustonosze z dość elastycznymi, „pracującymi” miseczkami. Fiszbiny powinny płasko okalać całą pierś. Możemy też, dobierając biustonosz na początku ciąży pokusić się o nieco większą miseczką niż na daną chwilę byśmy potrzebowały – tak samo z obwodem. Odradzałabym bardzo sztywne biustonosze, gdyż w okresie ciąży może występować duża wrażliwość i bolesność piersi. Miększe, elastyczne miski dadzą również możliwość większego dopasowywania się do zmieniającego się biustu, co może okazać się po prostu ekonomiczniejsze. Warto pamiętać też o tym, że istnieją różnego rodzaju akcesoria bieliźniarskie jak np. „przedłużki obwodu”, które w okresie ciąży mogą okazać się bardzo pomocne.
D.R.: W okresie karmienia piersią również, jak sądzę, potrzebny będzie odpowiedni biustonosz. Czy może Pani przekazać kilka praktycznych wskazówek, dla mam karmiących piersią?
W.L.: Noszenie odpowiednio dobranego stanika ma ogromne znaczenie u kobiet karmiących piersią. Ucisk generowany przez biustonosz może powodować zastój pokarmu w piersiach, a to stanowi łatwą drogę do zapalenia piersi, a nawet tworzenia się ropni. Biustonosz do karmienia wyposażony będzie w system łatwego otwierania miseczki, czyli po prostu klipsy. Wykonane powinny być od wewnętrznej strony z bawełny lub mikrofibry., aby zwiększyć komfort noszenia. Na początku, bardzo dobrym wyborem mogą okazać się biustonosze bez fiszbinów, które np. podczas nawału pokarmu nie będą powodowały dyskomfortu i będą dość elastyczne. Będzie to dobry wybór jako nasz pierwszy biustonosz do karmienia, o którego zakup możemy pokusić się jeszcze przed porodem, w dziewiątym miesiącu. Nie polecam wybierania się po biustonosz do karmienia wcześniej, ponieważ rozmiar biustu może ulec sporym zmianom. Przy doborze rozmiaru warto pamiętać o miejscu na wkładki laktacyjne, jeśli zamierzamy ich używać. Biustonosze z fiszbinami najlepiej jest wybierać już po porodzie i unormowaniu laktacji.
D.R.: Często kobiety obawiają się, że będą musiały wydać fortunę na nową bieliznę. Czy rzeczywiście cena biustonosza przekłada się na jego jakość?
W.L.: Sama usługa brafittingu powinna być absolutnie bezpłatna. Jeśli chcemy biustonosz, który będzie spełniał swoją rolę i jednocześnie nie będziemy musiały wyrzucić go po 2 miesiącach (bo już się zużył), to musimy liczyć się z tym, że za biustonosz zapłacimy najczęściej ok. 100-200 zł (lub więcej). Dobry biustonosz potrafi składać się z ok. 40-50 elementów takich jak: ramiączka, podwójne miseczki, gdzie każda może składać się również z wielu części, usztywnienia, taśmy, kieszonki na wkładki korygujące, haftki i regulatory oraz różnych materiałów, użytych w zależności od ich właściwości, które będą umożliwiały odpowiednią „pracę” biustonosza na ciele. Taki biustonosz musi zostać najpierw zaprojektowany, przetestowany, a następnie ręcznie uszyty. Warto też zwracać uwagę na miejsce szycia bielizny. Jak możemy się domyśleć rzeczy szyte np. Chinach będą dużo tańsze, ale czy lepsze? Obecnie mamy wspaniały rynek rodzimych marek bieliźniarskich, które są bardzo cenione również poza granicami naszego kraju, ze względu na świetną jakość oraz konstrukcje.
mega fajne