Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak się za to zabrać?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak się za to zabrać?

Aktulności

Rozmowa z pedagogiem, coachem, doradcą zawodowym Dominiką Bury na temat powrotu do pracy młodych mam. Chcesz wrócić na rynek pracy na swoich zasadach? Sprawdź co radzi nasza ekspertka.

Pamela Stanisławska-Wieczorek: Powrót do pracy po macierzyńskim, ale nie do „starej” pracy, tylko do takiej, która da możliwość młodej mamie sprawować opiekę nad dzieckiem (czyli absolutnie nie zmianowa, z dużą ilością wyjazdów służbowych, bez weekendów). Jak się za to zabrać?

Dominika Bury: Poszukując pracy w nowym środowisku, warto sprecyzować swoje preferencje oraz umiejętności. Jeśli wiemy, co jest naszą mocną stroną, co wychodzi nam łatwo i w czym czujemy się być kompetentne, to łatwiej sprecyzujemy dla siebie stanowiska pracy. Możemy sobie wypisać kilka takich stanowisk, które są dla nas kluczowe, a które alternatywne. Bardzo często słyszę od młodych matek, że kompletnie nie wiedzą w czym są mocne. Polecam wtedy wypisać listę minimum 10 zalet i zaangażować w to ćwiczenie bliskich, by powiedzieli co w nas cenią. To nastawi nas optymistycznie i motywacyjnie już na samym starcie poszukiwań pracy.

Pamela Stanisławska-Wieczorek: Piszemy CV, o czym musi młoda mama pamiętać?

Dominika Bury: Przede wszystkim dobre CV musi mieć zachowany schemat. Daty napisane chronologicznie, tekst zadbany stylistycznie i estetycznie, by był przejrzysty. Warto zawrzeć na początku CV, zagadnienie: cel zawodowy, gdzie określamy krótko co jest naszym celem, to istotna informacja dla pracodawcy. Dodatkowo podkreślam, że ważne są nasze zainteresowania, byle by były ciekawe i nietuzinkowe. Wystrzegajmy się klasyki: muzyka, filmy i sport. Warto zawrzeć informację np. literatura kryminalna, jazda konna czy pasja, która zaciekawi naszą osobą. Być może, przyszły pracodawca powieli nasze pasje i zadziała psychologia podobieństw.

P.S-W.: Jak szukać takiej, skrojonej na miarę, pracy?

Dominka Bury:  Warto kierować się mimo wszystko, tym co lubimy i jesteśmy w tym mocne. Na pozór czasem praca nie trafia w nasz gust, jednak jeśli mamy szansę wykazać się i rozwinąć skrzydła, to warto skorzystać. Ważna jest również atmosfera i sam szef.

P.S-W.: Czy od razu w CV zaznaczać lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej, że interesuje nas praca w konkretnych godzinach/dniach?

D.B.: Jeśli wiemy na 100%, że interesują nas konkretne godziny pracy i nie ma możliwości, by ta kwestia była elastyczna, to warto od razu zawrzeć to w CV.

P.S-W.: Czy pracodawcy z chęcią zatrudniają młode mamy?

D.B.: Ilu pracodawców tyle podjeść w tym temacie. Ja uważam, że absolutnie nie jest to czynnikiem, dla którego nie warto zatrudnić młodej mamy. Zawsze podkreślam, by dana kobieta mówiła na rozmowie ile w jej życie wniosło macierzyństwo. Np. świetna umiejętność organizacji, stawianie czoła trudnościom czy umiejętność radzenia sobie w krytycznych sytuacjach. To bardzo pożądane cechy przy zatrudnieniu.

P.S-W.: Jaka jest szansa na znalezienie pracy dostosowanej do potrzeb młodej mamy? Czy długo trzeba szukać?

D.B.: To zależy od kompetencji danej osoby i też, według mnie, w dużej mierze szczęścia. Jeśli nasze doświadczenie jest imponujące i znamy swoją wartość, to trzeba być zmotywowany w poszukiwaniach. Jeśli chcemy się przekwalifikować w zawodzie to wiadomo, że ten proces będzie dłuższy.

P.S-W.: Proszę podpowiedzieć mamom, co mogą zrobić/powiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej?

D.B.: Przede wszystkim (i to jest najważniejsze!) trzeba być uśmiechniętą i pewną swego osobą. To nasza autoprezentacja jest najważniejsza. Ja polecam zawsze się przygotować do rozmowy, aczkolwiek jeśli od dawna młoda mama, nie miała kontaktu z rozmową kwalifikacyjną , polecam iść na 2-3 rozmowy w formie rozgrzewki.

Dziękujemy za rozmowę. Kobietoteka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments