Toksyczne związki – jak je rozpoznać i w porę zakończyć

Toksyczne związki – jak je rozpoznać i w porę zakończyć

Aktulności rozwój osobisty

Nasze wyobrażenia o związkach są bardzo różne. Kobiety oglądając komedie romantyczne marzą o przystojnym mężczyźnie, który będzie spełniał ich oczekiwania, da im poczucie bezpieczeństwa i dozgonną miłość. I nie ma w tym nic złego, aby sobie to wyobrażać, a nawet stwarzać taki związek, który według nas będzie uchodził za idealny. Jednak nie tylko takie związki istnieją. Niestety jest sporo związków, które na pozór wydają się dobre, a tak naprawdę są toksyczne.

Jak poznać, że związek jest toksyczny?

Toksyczny związek nie jest tylko wtedy, gdy ktoś stosuje wobec nas przemoc fizyczną. Przemoc fizyczna jest czymś nieakceptowalnym, ale o tym co stanowi toksyczny związek decydują również inne czynniki. Przejawia się tym, że jedna osoba w związku jest toksyczna i taką też atmosferę do niego wprowadza. Najtrudniejszym jest uświadomienie sobie, że tkwimy w takiej relacji. Dlatego podam Wam kilka przykładów, które powinny Wam zasygnalizować, że coś jest nie tak.

Niezdrowa zazdrość

O toksycznym związku możemy mówić wtedy, gdy partner jest o nas chorobliwie zazdrosny. Wynika to często z jego braku pewności siebie i poczucia własnej wartości. Na każdym kroku nas sprawdza i kontroluje, przegląda nasz telefon czy maile. Nie daje nam własnej przestrzeni, w obawie, czy przypadkiem go nie zdradzamy, z podejrzliwością pyta gdzie idziemy i z kim się spotykamy. Chce nas mieć na wyłączność, izoluje jak tylko może, bo np. nie lubi naszych znajomych. Z tego powodu manipuluje nami i nastawia nas przeciwko nim. Te manipulacje mogą przerodzić się w szantaż emocjonalny. Z miłości do partnera zgadzamy się na wszystko, bojąc się, że mógłby sobie coś zrobić. Jest tak również w przypadku, gdy chcemy odejść. Partner szantażuje nas w taki sposób, że postanawiamy nadal tkwić w takim związku.

Podcinanie skrzydeł

Innym przejawem toksycznego związku może być demotywowanie nas w tym co robimy. Odnosząc sukcesy zawodowe nasz partner zamiast nas chwalić bagatelizuje wartość naszych dokonań. Nie cieszy się z naszych osiągnięć razem z nami. Może to wynikać z obawy, że stając się coraz lepszym, mając perspektywy i rozwijając się, zmienimy otoczenie i poznamy kogoś „lepszego”. Podczas, gdy on sam się nie rozwija, nie chce, aby jego druga połówka „zostawiała go w tyle” na tym polu.

Toksyczne związki: Wszystko na nie!

Może znacie to uczucie, gdy wybucha awantura „bez powodu”. To kolejny przejaw tkwienia
w toksycznym związku. Bardzo często zdarza się, że partner robi nam awantury z błahych powodów. Potrafi czepiać się nieistotnych spraw, rozdmuchiwać je do rangi problemu, nie widząc przy tym, że sam jest źródłem konfliktu. Zawsze zrzuca winę na Ciebie, nie ważne, czy jest to zgodne z rzeczywistością. Takie zachowanie wynikać może z kompleksów, z poczucia, że nic mu nie wychodzi. Swoje porażki odreagowuje na Tobie.

toksyczne związki

Szacunek przez wielkie S.

Najbardziej podstawową i oczywistą zasadą w relacjach z innymi jest przede wszystkim szacunek do samego siebie. To bardzo ważne i trzeba o tym pamiętać, bo jeżeli nie będziesz szanowała siebie to inni też nie będą tego robili. Napisałam, że ta zasada jest oczywista i pewnie wiele osób myśli, że to niemożliwe żeby siebie nie szanować. A jednak zaskakująco często tak się dzieje. Składa się na to wiele czynników, ale najczęściej jest to brak akceptacji samego siebie. Jeżeli nie znamy swojej wartości to jak mamy siebie szanować? Podpowiem Wam jak skutecznie można to zmienić.

Wymagania trzeba mieć!

Szacunek do siebie to przede wszystkim posiadanie wartości, zasad moralnych, których należy się bezwzględnie trzymać. Jeżeli sama będziesz je egzekwować od siebie, to nie ma możliwości, aby ktoś Cię skrzywdził, bo zwyczajnie mu na to nie pozwolisz. A jak to zrobić w związku? Zanim zaczniecie się z kimś spotykać na poważnie na pewno randkujecie i poznajecie lepiej tę osobę. I już na tym etapie musicie mieć pewne wymagania względem potencjalnego partnera. Warto jednak najpierw sobie ustalić priorytety. Mówimy tutaj o wymaganiach, które utwierdzą nas w przekonaniu, że jest to odpowiednia osoba. Zatem wymagać można, a nawet trzeba: kultury, szacunku, szarmanckości itp. W czym to się objawia? W otwieraniu drzwi samochodu, gdy do niego wsiadasz, w podaniu płaszcza, gdy chcesz się ubrać, w odprowadzeniu do domu po spotkaniu (zwłaszcza o późnej godzinie). Takich wymagań jest wiele wymieniłam przykładowe, ale co najważniejsze- trzeba się ich trzymać! Może są staroświeckie, biorąc pod uwagę dzisiejszą obyczajowość, ale kto powiedział, że nie są właściwe? Na pewno wiele z Was myśli, że takich mężczyzn już nie ma. Są, zapewniam! Tylko pozwólmy (my kobiety) by tacy byli dla nas. Mając wymagania można to osiągnąć!

Toksyczne związki- jak się z nich „wypisać”?

Toksyczny związek jest bardzo niebezpieczny ponieważ może zachwiać poczucie naszej tożsamości. Gdy jesteśmy zdołowani i obciążeni manipulacjami partnera czujemy się na niego skazani. Nie podejmujemy nowych wyzwań w poczuciu beznadziei. Wmawiamy sobie, że tak musi być i zauważamy, że oprócz partnera nie mamy innych alternatyw. Zwyczajnie boimy się zakończyć związek, myśląc, że to już niczego nie zmieni. Związek, zakochiwanie się, relacje damsko-męskie to nie matematyka. Nie da się tego uporządkować logicznie, bo w miłości nie zawsze 2+2= 4. Wszystko tutaj może się zmieniać jak w kalejdoskopie. I nawet posiadając wiedzę na dany temat nie zawsze o niej pamiętamy. Gdy dopada nas zauroczenie kimś, czy zakochanie często bujamy w obłokach. Jednak czasami warto zejść na ziemie i dobrze się zastanowić, czy na pewno spotykamy się z odpowiednią osobą, aby uniknąć tragicznych w skutkach sytuacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments