Woda filtrowana czy butelkowana? Wady i zalety każdej z nich

Woda filtrowana czy butelkowana? Wady i zalety każdej z nich

Warto przeczytać

Woda to podstawa zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i, nierzadko, decyduje się zastąpić nią np. słodkie napoje gazowane. Jaką wodę wybrać?

Zalety picia wody dostrzegają nie tylko specjaliści od zdrowego żywienia i sportowcy. Woda zalecana jest każdemu. Wielu rodziców przykłada szczególną wagę do tego, by ich dzieci piły ją zamiast słodkich, gazowanych napojów. Jest niezbędna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia także w przypadku osób w średnim wieku i seniorów. Wpływa na proces trawienia, pracę stawów, a także rozrzedza krew zapobiegając zatorom i zawałom serca. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Woda filtrowana czy butelkowana? Którą wybrać?

Wiele osób kupuje wodę butelkowaną z myślą o tym, że ma ona dużo wyższą jakość niż woda z kranu. Tymczasem nie zawsze jest to prawda.

Przede wszystkim woda z kranu, podobnie jak butelkowana, zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki – zazwyczaj w mniejszej ilości niż woda mineralna, ale nierzadko podobnej jak woda źródlana. W kranówce znajduje się m.in. wapń, magnez, sód, fosfor i potas. Ponadto, jej jakość jest na bieżąco monitorowana, musi też spełniać odpowiednie kryteria, w tym unijne, obowiązujące m.in. w Londynie, Paryżu czy Rzymie.

Smak kranówki można dodatkowo poprawić stosując filtry do wody. Usuwają one związki chloru, a także drobne zanieczyszczenia mechaniczne lub, gdyby się w niej takie znalazły – pestycydy czy metale ciężkie. Należy jednak pamiętać o regularnej, zazwyczaj comiesięcznej, wymianie filtra. Szukasz filtra do wody idealnego do Twoich potrzeb? Dzbanki z filtrem, filtry przepływowe i butelki filtrujące znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Tymczasem woda kupowana w sklepie pakowana jest najczęściej w plastikowe butelki. Są one wygodne w użyciu jednak – jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku – mogą wydzielać do wnętrza szkodliwe substancje. Chodzi zwłaszcza o bisfenol A (BPA), który może wpływać na gospodarkę hormonalną oraz płodność.

Warto też pamiętać o tym, jaki koszt dla środowiska niesie za sobą kupowanie butelek z plastiku, które rozkładają się od kilkuset do tysiąca lat i tylko w niewielkiej części trafiają do recyklingu.

Woda filtrowana – korzyści dla zdrowia, planety i portfela!

Filtr przepływowy lub dzbanek z filtrem sprawiają, że mamy nieograniczony dostęp do wody pitnej w naszym domu. To duża wygoda, ponieważ nie musimy dźwigać butelek z wodą ze sklepu. To też spora oszczędność biorąc pod uwagę fakt, że litr wody butelkowanej kosztuje w sklepie ok. 2 zł, a wody kranowej – około 1 grosza. To wreszcie, szereg korzyści dla środowiska, a także dla naszego zdrowia. Mając niemal nieograniczony dostęp do wody pitnej w naszym domu możemy odpowiednio nawadniać organizm każdego dnia!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments