Z blogerkami o (nie)miłości „Za zamkniętymi drzwiami”

Z blogerkami o (nie)miłości „Za zamkniętymi drzwiami”

Aktulności

O tym, jak pomagać ofiarom agresji psychologicznej czy ekonomicznej, niestety nadal mówi się za mało. Ma ona miejsce za zamkniętymi drzwiami wielu domów…

 

Wraz z blogerkami zaangażowanymi w kampanię „Za zamkniętymi drzwiami” postanowiłyśmy więc to zmienić. Pierwszym krokiem było weekendowe spotkanie w Porębie Wielkiej – wspomina Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, wiceprezes Fundacji 3-4 Start.

Najpierw są pierwsze randki, motyle w brzuchu i plany cudownej przyszłości we dwoje. Potem rozstanie albo umocnienie związku, np. poprzez wspólne zamieszkanie czy zawarcie małżeństwa. W większości przypadków wspólne życie daje siłę do działania, w niektórych – zwłaszcza tam, gdzie pojawia się przemoc i to nie tylko fizyczna – energię zabiera.

Kampania społeczna „Za zamkniętymi drzwiami” organizowana jest w ramach akcji „Kobiety dla Kobiety” przez krakowską fundację 3-4-Start

Jej celem jest uświadomienie kobietom, jak powszechnym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach. Niestety nadal zbyt wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z tego, że są ofiarami. Naszymi działaniami chcemy więc zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Kobietom, które dostrzegają już problem, chcemy natomiast wskazywać dalszą drogę, która pozwoli wyzwolić się im z toksycznych związków.

Wśród działań, które podejmujemy, bardzo ważne jest stałe zwiększenie świadomości problemu przemocy bez bicia wśród polskich kobiet. By z naszym przekazem dotrzeć do jak najszerszego grona kobiet, zorganizowałyśmy więc 10-11 marca weekendowe spotkanie warsztatowe dla kobiet i blogerek. Czy się udało? To mało powiedziane! Zobaczcie zresztą sami…

Słowo na dobry początek

W sobotę 10 marca razem z prezes fundacji Urszulą Dąbrowską-Czapkiewicz przywitałyśmy uczestniczki spotkania w niezwykle komfortowym i przyjaznym hotelu Górski Raj w Porębie Wielkiej. Mimo że ośrodek oferował pięknie urządzone i przestronne pokoje, pyszną kuchnię i bogatą ofertę w strefie wellness, zamiast skupić się na relaksie, niczym pilne uczennice zabrałyśmy się do nauki. Do pracy napędzały nas m.in. słowa, które w liście skierowała do nas Bernadette Paris, autorka bestsellerowej książki dotyczącej przemocy psychologicznej pt. „Za zamkniętymi drzwiami”:

„Jestem podekscytowana, że używasz sformułowania Za zamkniętymi drzwiami jako nazwy Waszej kampanii społecznej. Cieszę się, że mogę zaoferować swoje wsparcie. Niestety, wiele rzeczy dzieje się za zamkniętymi drzwiami, poza zasięgiem wzroku dla wszystkich oprócz sprawcy i ofiary. Mam nadzieję, że wasze działania zainspirują tych, którzy cierpią w milczeniu, aby zacząć o tym mówić. Tych, którzy podejrzewają, że przyjaciel lub sąsiad mogą być ofiarami przemocy fizycznej lub psychicznej, zmobilizują do zaoferowania pomocy”.

O toksycznych relacjach za zamkniętymi drzwiami

Zmotywowane m.in. słowami Bernadette, rozpoczęłyśmy część warsztatową od prelekcji o tym, jak powinny wyglądać zdrowe relacje w rodzinie, jak rozpoznać rodzinę dysfunkcyjną oraz jaką rolę przyjmuje ofiara przemocy.

Tematem kolejnego warsztatu była świadomość przemocy psychologicznej i ekonomicznej. Dyskutowałyśmy więc nie tylko o stereotypach związanych z przemocą domową (głównie psychologiczną i ekonomiczną), ale także toksycznych związkach i patologii więzi, która sprawia, że ofiara przemocy nie odchodzi od oprawcy. Rozstanie czy rozwód to czasem jedyna możliwość obronienia siebie!

Po obiedzie warsztaty pt. „Powrót do siebie”. Rozmawiałyśmy m.in. o kobiecej intuicji i osobowości powiązaniami życia ludzi ze światem natury, a także o zdolności do przetrwania w każdych warunkach i tym, jak stać się silną kobietą. Temat kobiecej siły poruszyłyśmy również podczas panelu „Być Kobietą”.

Pora na odpoczynek

Po dniu spędzony na intensywnym przyswajaniu wiedzy m.in. na temat przemocy psychologicznej i ekonomicznej nadeszła pora, gdzie mogliśmy nacieszyć się tym, co oferował nam hotel, a oferował wiele – dzięki fantastycznej obsłudze, która pomagała nawet w zanoszeniu rzeczy do pokoju i królewskim ugoszczeniu mogłyśmy poczuć się jak gwiazdy. Dodatkowo pyszne posiłki, choć zdecydowanie nie pomogły utrzymać diety, rozpieszczały nasze podniebienia, a wygodne, duże pokoje zapewniły maksimum wypoczynku.

W ramach odpoczynku drugiego dnia zorganizowałyśmy również warsztaty z ceramiki, które okazały się bardzo terapeutyczne. Każda z uczestniczek mogła w ich ramach stworzyć ceramiczną postać anioła opiekuna, które w najbliższym czasie zostaną wystawione na aukcjach charytatywnych (allegro_charytatywnie) wspierających działania kampanii „Za zamkniętymi drzwiami” oraz pomoc ofiarom przemocy psychologicznej i ekonomicznej.

 

Na koniec…

Mimo że weekend dobiegł końca, wierzę, że dopiero teraz rozpocznie się najważniejsza część zadania, tj. szerzenie wiedzy nt. przemocy bez bicia wśród czytelników blogów prowadzonych przez zaproszone przez nas do Poręby Wielkiej kobiety. Każda z nich z pewnością opowie o tym, czego się dowiedziała na łamach swojego bloga, ale także w mediach społecznościowych, dzieląc się ze swoimi fanami zdjęciem, które mówi więcej niż tysiąc słów. Każda z nich trzyma na nim bowiem kartkę z napisem „Kluczowa decyzja jest w Twoich rękach”.

Działania kampanii społecznej „Za zamkniętymi drzwiami” można wspierać również przez wpłaty na konto Fundacji: 84 1020 2892 0000 5102 0619 7000. Tytuł przelewu „Za zamkniętymi drzwiami” gwarantuje, że pomoc trafi do ofiar przemocy psychicznej i ekonomicznej. Swoją cegiełkę można dołożyć również, licytując przedmioty dostępne na allegro charytatywnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments